stypendyści


Stypendia otrzymało 90 tancerzy. Przedstawiamy sylwetki stypendystów, którzy zakończyli realizację indywidualnego planu przekwalifikowania zawodowego.

fot. Ewa Krasucka

Instruktor tańca klasycznego, tańca ludowego oraz instruktor fitness. Tancerka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Bytomiu w 1988. Bezpośrednio po niej została przyjęta do Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, gdzie pracowała jako tancerka – solistka do 2013 roku. Wykonywała szeroki repertuar taneczny ZPiTŚ, zwiedziła z Zespołem pół świata.


 

fot. z archiwum Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny

Podjęłam decyzję o zejściu ze sceny w 2013 roku, kiedy jakoś mocniej uświadomiłam sobie brak wcześniejszych emerytur tanecznych, a wiedziałam, że nie będę w stanie pracować przez kolejnych kilkanaście lat na scenie. Otrzymałam wtedy i przyjęłam propozycję pracy w Śląskim Centrum Edukacji jako Specjalista ds. Edukacji. Pracowałam w biurze, zajmowałam się organizacją wycieczek i warsztatów, miałam dużo pracy biurowej, dużo papierkowej, dużo tworzenia planów, składania sprawozdań. Pracowałam sama, „w czterech ścianach”, prawie cały dzień przy komputerze, z małym kontaktem z ludźmi. To nie  było spójne ze mną, dusiłam się. W 2016 roku umówiłam się na spotkanie z doradcą zawodowym w ramach Programu Przekwalifikowania Zawodowego Tancerzy. Kiedy przyszłam na pierwszą rozmowę naprawdę nie wiedziałam co dalej robić. Wiedziałam, że to co robię teraz mnie nie zadowala. W czasie rozmowy z doradcą zawodowym, odkryłam, w którym kierunku mam iść i co mam robić. Ten kontakt pomógł mi uświadomić sobie i zobaczyć czego najbardziej mi brakuje, a wspólna rozmowa odkryć nowe możliwości, moją pasję do szerzenia kultury fizycznej i różnorodnych form ruchu.


W 2016 roku podjęłam decyzję o przekwalifikowaniu bardziej spójnym ze mną. Ważną rolę w trym procesie pełniło też wsparcie rodziny. Obecnie jestem instruktorem tańca klasycznego i ludowego, instruktorem fitness, koordynatorem ogniska wokalno-baletowego, gdzie prowadzę m.in. zajęcia taneczne. W obecnym miejscu zatrudnienia prowadzę także warsztaty fitness dla seniorów (które spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem). Uwielbiam prowadzić zajęcia z każdą z grup wiekowych – od dzieci po seniorów.


Najtrudniejszy w procesie przekwalifikowania był ten moment, gdy pojawiłam się po raz pierwszy między młodymi ludźmi na kursie instruktora tańca ludowego, realizowanym w Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej.  Jednoczenie ten czas był bardzo ciekawy - mogłam poznać bardzo dużo fascynujących ludzi, pedagogów, od których mogłam i mogę nadal uczyć się tak wiele, na temat tańca, regionów. Obecna moja praca wydaje mi się naturalną kontynuacją rozwoju zawodowego, wręcz ciągłością. Robię to, co zawsze mnie fascynowało, z większą wiedzą i większą świadomością tego co robię. Mogę dzielić się moim doświadczeniem, pasją, pracować w ruchu i szerzyć zdrowy styl życia i różnorodne formy ruchu. Czuję się spełniona. Robię to co kocham.
Wydaje mi się, ze przy przekwalifikowaniu najtrudniej jest po prostu podjąć decyzję. Można ją przeciągać latami. A myślę, że warto być w tej decyzji odważnym. To jest trudne. Lepiej jednak taką decyzję podejmować samodzielnie, niż czekać na moment, gdy ktoś zasugeruje zejście ze sceny. Jeśli poukłada się tę zmianę w głowie samemu, trud jest znacznie mniejszy.


Innym tancerzom mogę powiedzieć, że warto podjąć decyzję o przekwalifikowaniu. To dla nas, tancerzy druga szansa. Takie nowe życie. Tancerzom zaczynającym karierę w tym zawodzie powiedziałabym, że to jest przepiękny zawód, cudowne chwile. I jednocześnie, że w dzisiejszych czasach trzeba się zastanawiać nad alternatywnym planem od razu. W życiu różnie bywa. Zawsze warto mieć tę drugą furtkę. Warto myśleć o drugiej karierze wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Korzystać z możliwości rozwijania swoich kompetencji szerzej, wcześniej, planować takie działania.

 Koszęcin 2019

 

 



Eduard Bablidze

Stypendyści

Radosław Lak

Stypendyści

newsletter
© Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Zdjęcia, teksty i filmy prezentowane na tej stronie są objęte prawami autorskimi
i nie mogą być wykorzystywane w całości lub części bez zgody NIMiT.
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.