stypendyści


Stypendia otrzymało 67 tancerzy.  Siedmiu tancerzy ukończyło proces przekwalifikowania. Przedstawiamy sylwetki stypendystów, którzy zakończyli realizację indywidualnego planu przekwalifikowania zawodowego.

fot. Ewa Krasucka

Radosław Lak

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Tańczył w zespole Teatru Muzycznego w Łodzi i Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 


Radosła Lak w spektaklu Nie ma jak lata 20., 30., Teatr Muzyczny w Poznaniu, fot. D. Hornet

 

Nie miałem trudności z podjęciem decyzji o zmianie zawodu, miałem 42 lata i wiedziałem, że nie będę już tańczyć długo. Pod koniec pracy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zacząłem zdawać sobie sprawę, że problemy zdrowotne powoli i nieubłaganie ograniczają mi możliwości tańczenia na dotychczasowym poziomie.

 

Najpierw sam zacząłem się rozglądać za nowymi możliwościami i zdobywać pierwsze kwalifikacje jako zawodowy kierowca. Zacząłem uczyć się na kursach i okazało się, że mam w tym kierunku prawdziwy talent, bo to lubię. Postanowiłem, że zostanę kierowcą zawodowym. W międzyczasie dowiedziałem się o programie stypendialnym Instytutu Muzyki i Tańca. Z pomocą doradczyni napisałem wniosek i otrzymałem dofinansowanie do kolejnych kursów zawodowych. Bez problemu zdawałem kolejne egzaminy i zdobywałem nowe kwalifikacje. Nauczyłem się jeździć 18-metrowym samochodem. Zdobyłem też uprawnienia do prowadzenia autobusów i cystern. Oznacza to, że jestem wszechstronnie przygotowany do wykonywanie nowego zawodu. Dodatkowo ukończyłem kwalifikowany kurs pierwszej pomocy. (Swoją drogą uważam, że każdy powinien skończyć taki kurs, aby móc pomóc w razie konieczności).

 

W trakcie przygotowywania wniosku pozytywnie zaskoczyło mnie nastawienie doradczyni, która była zainteresowana zarówno moją sytuacją zawodową, jak i życiową. To było dla mnie bardzo ważne przy wyborze nowego kierunku zawodowego. Utrzymanie rodziny i jej dobro jest dla mnie priorytetem, była to też dla mnie motywacja do nauki. Doradczyni wspierała mnie nie tylko przy wypełnianiu wniosku stypendialnego, ale też podpowiadała dodatkowe opcje zawodowe. Rozmowy z doradcą dodatkowo mnie motywowały i cieszę się, że mogłem skorzystać z pomocy Instytutu i pracowników zaangażowanych w ten projekt. Full profeska smile  Dodatkowo idąc za sugestią doradcy zacząłem uczyć się języka niemieckiego. Planuję teraz już za własne pieniądze kontynuować naukę. Daje mi to możliwość podjęcia pracy w Berlinie. Zakładam, że mógłbym w tygodniu pracować w Berlinie, a na weekend wracać do Poznania do rodziny.

 

W tej chwili czekam na operację ortopedyczną. Po niej mam zamiar rozpocząć pracę jako zawodowy kierowca w Polsce lub w Niemczech. Na szczęście w moim nowym zawodzie to praca szuka człowieka, a nie odwrotnie. Myślę więc, że nie będę miał trudności w znalezieniu zatrudnienia. Jestem przekonany, że będę mógł zapewnić utrzymanie rodzinie. Jestem pewien, że z tym zawodem będzie podobnie jak z wyjazdami zagranicznymi z teatrem: przyniesie mi to satysfakcję, a dodatkowo jeszcze będą mi za to płacić smile No i przekonałem się, że mam do tego talent.

 

Każdy z nas jest inny, ale radziłbym tancerzom, żeby już teraz myśleli o swojej przyszłości i zdobywali nowe kwalifikacje. Powinni korzystać z programu, a nie zastanawiać się w nieskończoność. Świat się zmienia i wszyscy musimy się na to przygotować.

 

Radosław Lak, Poznań, czerwiec 2017Radosław Lak

Stypendyści

Eduard Bablidze

Stypendyści

newsletter
© Instytut Muzyki i Tańca
Zdjęcia, teksty i filmy prezentowane na tej stronie są objęte prawami autorskimi
i nie mogą być wykorzystywane w całości lub części bez zgody IMiT.
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.